Kamarádi z podií.


Zde bych chtěl ve stručnosti představit kapely, se kterými se střídáme v hospodách a na parketech, míjíme na silnicích Východočeského kraje, a občas se scházíme na studijních pobytech na jejich (nebo na našich) tancovačkách. Informace o jednotlivých kapelách čerpám většinou od návštěvníků zábav, protože vzhledem k nabitému kalendáři nemám mnoho příležitostí zůčastňovat se konkurenčních tancovaček, takže obraz kapel nemusí být úplný a ne každý s ním musí souhlasit (100 hlav = 100 názorů). Pokud se následující řádky některé z uvedených kapel osobně dotknou, doporučoval bych se zamyslet spíše nad tím, co z uvedených nedostatků zlepšit, než spílat autorům tohoto vyobrazení. Pro barevnost názorů jsou doplněny i články ze zábav z našeho měsíčníku MogulNews, který píše Jarda. Jsou označeny (JK-MogulNews). Příspěvky označené (Black Fox) píše externí dopisovatelka MogulNewsu. Z tohoto důvodu jsou některá témata dvakrát ze stejné zábavy.
Fenomén tancovačka neboli bigbít obecně a ještě jednou.

Na tyhle jsem si vzpoměl, časem přibudou další, na některý už jsem radši zapoměl.

A ještě revivaly obecně.

A ještě hezké pojednání o autorských právech za socialismu a dále.

Pro zajímavost jsem zavedl ještě názory na bigbítovou scénu úzké části bigbítového posluchačstva (mající přístup k internetu), které se prezentují na Kostěnickém bigbítu. Jelikož se tam zobrazuje pouze posledních 20 příspěvků, mám zde k dispozici archiv kostěnického diskuzního klubu.

A na závěr ještě zajímavé články převzaté z jiných serverů.
Obraz kapel je sestaven z těchto kritérií:
  • Odkud
  • Sestava
  • Stručná historie
  • Repertoár
  • Pódiová prezentace
  • Zvuk
Poslední dvě kritéria zčásti kapela nemůže kapela ovlivnit, protože je vydána napospas najatému zvukaři i s případným světelným parkem, ale zčásti může ovlivnit, protože si zvukaře najímá sama. Zde záleží na ceně, kvalitě kapely, sezóně a momentálním výběrem zvukařů. Toto je však námět na další samostatnou kapitolu.
Varování ministerstva drbů
Pokud se Vám nepodařilo přečíst si úvodní řádky této stránky, pro pořádek a nestrannost Mogulu dodávám:
Následující stránky nejsou názory kapely Mogul, ale pouze mé a externích dopisovatelů. Za sebe dodávám, že to dělám pro posluchače a návštěvníky zábav, kterým bych chtěl přiblížit trochu odbornější pohled na kapelu. To co píšu o kapelách (a to nejsou jen moje články) je můj pohled tak jak to vidím, protože se na to nedívám očima fanoušků, pro které je kapela špičková vždycky, nebo pořadatelů (např.Kosbít), kteří zase musí být diplomatičtí a být zadobře se všemi, aby přilákali fanoušky i kapely. To by byly všechny kapely stejné, skvělé a vynikající. Určitě se něčím odlišují, nejen tím, že na ně chodí nebo nechodí lidi, ale tím, jak vypadají, co hrají, jak vypadá jejich produkce a jaká je reakce lidí. To se mnohdy nedočtete ani na jejich vlastních stránkách. Rozhodně není účelem poškodit zde vystavené kapely. Necítím se sice být fundovaným kritikem, ale za 15 let se nám podařilo dostal Mogul poměrně vysoko, a tak si myslím, že po této stránce o bigbítu trochu vím. Z vlastní zkušenosti však vím, že existence těchto stránek je trnem v oku všem kapelám, i když mnohé z nich přiznávají, že charakteristika je výstižná a pravdivá, bohužel některých se to dotklo natolik, že jsem se doslechl i fyzickém vyhrožování, pomluvy na adresu Mogulu nás pronásledují od dob, kdy jsme začali být úspěšní. Stejně tak jak píšu i o Mogulu a není to vždy v superlativech. Jednou nám to jde, jindy se nám to nevyvede. Vím také, že se jedna věc dá popsat několika způsoby a proto doporučuji každému, aby se šel na každou kapelu podívat a udělal si svůj vlastní názor, na kapelu i na mně. Pokud se něco někomu nelíbí, můžu s ním o tom pokecat a případně nějaké stránky na přání kapely zrušit, jak už se také ve dvou případech stalo.